Články, Poradňa

Leto: Ako prežiť letné horúčavy a vysoké teploty?

Vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie – zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Ako zvládnuť vysoké teploty a letné horúčavy?  

Na dnešný deň platila výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami. Na niektorých miestach teplota stúpla nad 35°C. Vysoké teploty nás však čakajú aj v nasledujúce dni. V nasledujúcich dňoch môžu problémy narobiť takmer na celom území aj búrky. Zopár rád ako zvládnuť vysoké teploty dnes zverejnil aj Úrad verejného zdravotníctva.

Pitný režim

Dodržiavajte pitný režim, aj keď necítite smäd. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. V horúčavách obmedzte nápoje s obsahom cukru, chinínu, kávu i alkohol. Vyhnite sa tak napríklad kolovým nápojom, ale aj ostatným sladeným nápojom. Ideálna je obyčajná voda.

Pite pravidelne, v menších dávkach, nie ľadové, skôr vlažné nápoje. Ľadové nápoje spôsobia naopak pocit väčšieho tepla. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu.

Najmä u detí by ste podľa Úradu verejného zdravotníctva mali dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Vodu pite aj vtedy, keď smäd necítite. Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi.

Aj od veku

Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti. U novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kilogram hmotnosti, u batoľaťa 120 ml/kg , u dieťaťa v predškolskom veku je to 100 ml/kg, v školskom veku 70 ml/kg, neskôr sa odporúča za 24 hodín vypiť cca 50 ml na kilogram hmotnosti.

Mimoriadne dôležité je dodržiavanie pitného režimu pre seniorov. Ich organizmus obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s odpadovými látkami.

Dennú dávku – približne 1,5 až 2 litre tekutín – by si mali rovnomerne rozložiť počas celého dňa. Najvhodnejšia je čistá pitná voda, pri výbere minerálnych vôd venujte zvýšenú pozornosť obsahu sodíka.

Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a obsah sodíka vo vode by im mohol stav zhoršiť. Vo vyššom veku je dôležitý aj príjem vitamínov, ktoré môže senior dostať priamo v nápoji. Vhodné sú nesladené ovocné šťavy alebo džúsy bez chemických prísad, ktoré  je dobré zriediť vodou.

Ľahké a vzdušné

Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu.

Pozor na zvýšenú fyzickú námahu – robievajte si častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11-15 hodinou sa na slnku nezdržiavajte.

V horúčavách nepodceňte riziko úpalu. Najmä u detí a seniorov je potrebné chrániť sa v exteriéri vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.

Pozor na úpal

Úpal vzniká intenzívnym priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok. Prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou.

Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu. Úpal môže byť najmä pre deti veľmi nebezpečný. Ak máte podozrenie na úpal u malých etí mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Tienenie, vetranie, klimatizácia

Domovy a pracoviská zabezpečte pred prenikaním priamych slnečných lúčov cez okná tienením, napríklad žalúziami alebo roletami.

Zvýšený pohyb vzduchu zabezpečte vetraním. Pri používaní ventilátorov je potrebné ich umiestniť a nasmerovať mimo zamestnancov alebo ľudí v miestnosti.

Prúd vzduchu dlhší čas nasmerovaný do tváre prispieva k zápalom očí, uší, dutín, k bolestiam zubu a ďalším zdravotným problémom. Priestory je vhodnejšie skôr vetrať ako klimatizovať, ak je to možné.

Pri použití klimatizácie dbajte na prísny režim čistenia podľa pokynov výrobcu – vzhľadom na aktuálnu situáciu je mimoriadne vhodná aj jej zvýšená dezinfekcia. Udržujte v čistote klimatizačnú jednotku, filtre a vzduchové prieduchy.

Výparník klimatizačnej jednotky dezinfikujte častejšie. Správnou údržbou klimatizácie predchádzate tomu, aby bola zdrojom patogénov v priestore.

Pozor na teplotný šok

Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus.

Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia.

Kúpte sa bezpečne

Z pohľadu kvality vody na kúpanie je najbezpečnejšie navštevovať oficiálne prevádzkované prírodné a umelé kúpaliská ale aj vybrané prírodné vodné plochy bez prevádzkovateľa. Zabudnúť by ste však nemali na to, že k vode nepatrí alkohol. Dvojicu mladíkov na Zemplínskej Šírave stálo nočné kúpanie pod vplyvom alkoholu to najcennejšie.

Miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva na prírodných vodných plochách bez prevádzkovateľa monitorujú kvalitu vody a na prevádzkovaných kúpaliskách kontrolujú kvalitu vody aj dodržiavanie ďalších povinností vyplývajúcich z platnej legislatívy. Pred návštevou kúpalísk s povolenou prevádzkou sa informujte o ich aktuálnom stave.

Aktuálne výsledky kontrol uverejňuje Úrad verejného zdravotníctva počas letnej kúpacej sezóny pravidelne v týždňových intervaloch vždy v piatok na webe Úradu verejného zdravotníctva SR a na internetových stránkach 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Tohtoročnú kúpaciu sezónu na umelých a prírodných kúpaliskách ovplyvňujú protiepidemické opatrenia prijaté pre pandémiu ochorenia COVID-19. Dôležité informácie o zdravotne bezpečnom kúpaní sa pre verejnosť a hygienických podmienkach pre prevádzky kúpalísk nájdete v Manuáli letnej kúpacej sezóny 2020.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.